Mija miesiąc od haniebnej inwazji Rosji na Ukrainę. Kijów nadal walczy. Ruskie mówią, że wojna, która miała potrwać trzy dni, świetnie im idzie. A tak poza tym, to nie ma żadnej wojny. Oni się tylko bronią, za pomocą specjalnej operacji wojskowej. Nic się nie dzieje, nie ma żadnych strat, nie trzeba ustawiać się w kolejkach po cukier.

A, i jeszcze jedno: nie ma już pandemii. Pojawiają się hipotezy, że może to faktycznie był rusko-chiński spisek, by osłabić mniejsze państwa i budować hegemonię. Foliarzem nie jestem, ale zabawnie jest patrzeć, jak ludziom się znienacka poglądy zmieniają, w zależności od oficjalnych dyrektyw rządu. O tym też pisałam, ale na stronie, która już nie istnieje, więc wrzucę to i na OWŚ.

Na razie chwytajcie poprzednie części.

Pierwszy tydzień

Drugi tydzień

Trzeci tydzień

Czwarty tydzień

24 marca, czwartek. Dwudziesty dziewiąty dzień inwazji.

◽️ W związku z licznymi stratami dowództwa sił okupacyjnych, w celu poprawy sytuacji na froncie, okupanci kontynuują formowanie i przemieszczanie dodatkowych jednostek sił zbrojnych federacji rosyjskiej do granic Ukrainy

◽️ W kierunku wołyńskim utrzymuje się prawdopodobieństwo udziału niektórych jednostek sił zbrojnych republiki białorusi w rosyjskiej agresji na Ukrainę. Do 4 BGT z białoruskich sił zbrojnych znajduje się w pobliżu granicy ukraińsko-białoruskiej

◽️ W kierunku poleskim przeciwnik kontynuuje inżynieryjne wyposażenia pozycji i instalacji pól minowych. W ciągu dnia przeciwnik prowadził ostrzał artyleryjski w rejonach miejscowości Kałyniwka, Horinka, Puszcza-Wodycia, Nowi Petriwci, Romaniwka i północno-wschodnich przedmieść Kijowa.

◽️ W kierunku czernihowskim przeciwnik próbuje zablokować i zająć Czernihów, prowadząc rozpoznanie lotnicze obszarów miasta, prawdopodobnie w celu oceny wyników nalotów i rozpoznania pozycji jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy.

◽️ Wróg został zatrzymany w kierunku Browarów. Próbował przebić się przez pozycje obronne naszych wojsk, by dotrzeć do północno-zachodnich przedmieść Kijowa, ale bezskutecznie.

◽️ W kierunku słobożańskim przeciwnik przeprowadził ataki artyleryjskie na Charków, aktywne działania ofensywne sił okupacyjnych nie powiodły się. W kierunku sumskim główne wysiłki koncentrowały się na blokowaniu miasta, ostrzałów z artylerii i nalotów na infrastrukturę cywilną. W kierunku donieckim wróg skupia się na zajęciu Rubiżnego, Siewierodoniecka, Popasnej, Werchniotoreckiego, Marijinki i Mariupola. Aktywnie prowadzi rozpoznanie, stara się iść do przodu, omijając pozycje naszych wojsk i miejsca oporu

◽️ W rejonie Popasnej okupanci przy wsparciu artylerii nadal próbują przebić się do miasta i utrzymać wcześniej zdobyte pozycje. Odnieśli niepowodzenie i ponieśli straty

Pentagon donosi, że Stany Zjednoczone od miesiąca starają się o rozmowy z rosyjskim ministrem obrony szojgu i szefem sztabu Sił Zbrojnych rosji gierasimowem. Strona rosyjska odrzuciła wszystkie propozycje rozmów z urzędnikami USA.

25 marca, piątek. Trzydziesty dzień inwazji.

Ukraina otrzymuje, uwaga, 10 000 ton pomocy humanitarnej! To rekordowy wynik.

W Mariupolu zostaje zlikwidowany rosyjski pułkownik Aleksiej Szarow. Ponadto kopyta wyciągają: generał Rozancev, szef radiostacji Jefimow oraz szpieg Tanzin. Niestety, okupanci niszczą Centrum Rehabilitacji Dzieci, zbudowane zaledwie rok wcześniej. 

W Melitopolu 70 rosyjskich żołnierzy odmawia wykonania rozkazów. 

Wyzwolono wieś Małyniwka.

Ługańsk: okupanci tworzą szpital wojskowy. 

 Na kierunkach donieckim i ługańskim zadano znaczne straty rosyjskim najeźdźcom. Żołnierze ukraińscy zniszczyli 8 czołgów, 17 jednostek pojazdów opancerzonych i 11 jednostek pojazdów wroga. Straty personelu bojowego przeciwnika wyniosły około 170 osób. Jednostki obrony powietrznej zestrzeliły 3 samoloty wroga i 3 bezzałogowce.

Siły Powietrzne zniszczyły 12 celów powietrznych wroga (3 samoloty, 3 bezzałogowe statki powietrzne, śmigłowiec i 5 pocisków manewrujących).

We Wrocławiu odbywa się koncert solidarnościowy z Ukrainą i Białorusią, w którym część redakcji ma przyjemność uczestniczyć. 

26 marca, sobota. Trzydziesty pierwszy dzień inwazji.

Hakerzy Anonymous opublikowali 28 GB informacji po ataku na Centralny Bank Rosji. Do Ukrainy dociera rosyjska amunicja. 

Melitopol: okupanci wymagają od spółdzielni mieszkaniowych informacji, gdzie mieszkają ich przeciwnicy. Zwołują także wiec poparcia dla Rosji, którego uczestnicy są opłaceni (jak podaje Ukrpravda).

W Siewierodoniecku atakowane są magazyny żywności. 

A na naszym podwórku? Polskę odwiedza Biden. Zaczyna przemówienie od gadki o papieżu, co wywołuje u Naczelnej szyderczy uśmiech i nucenie Barki pod nosem. Dalej same ogólniki. Jednak ukraińscy ministrowie wychodzą ze spotkania zadowoleni- być może Biden obiecał jakąś pomoc, ale nie chciał podawać tego do publicznej wiadomości. Zapowiada podczas przemówienia, że Rosja splajtuje.

Macierewicz ma wtedy bardzo smutną minkę

Sytuacja w regionach (Ukrpravda)

Obwód kijowski

W nocy – alarmy lotnicze w całym obwodzie. W rejonie Buczańskim ostrzał GRADami i rakietowy po gromadzie terytorialnej Biłhorodskiej i Swiatepetriwskiej. Walki w Makarowie, Irpeniu, Gostomelu. Aktywacja grup dywersyjnych. Wróg potrzebuje rotacji. Sławutycz odizolowany. Noc była cicha w rejonie Browarskim.

Obwód czernihowski

Czernihów dzielnie trzyma obronę. Sytuacja w mieście pozostaje trudna

Obwód żytomierski, obwód kirowohradzki, obwód dnipropetrowski, obwód połtawski, obwód mykołajiwski, Odessa

Alarmy lotnicze w nocy i rano. Poza tym stosunkowo spokojnie.

Obwód sumski

W nocy okupanci wycofali większość wojsk do rosji. Na przedmieściach Sum ostrzał artyleryjski, ustala się informacje o ofiarach i zniszczeniach

Obwód charkowski

W nocy kontynuowano ostrzały Charkowa z dalekosiężnej broni, a ratownicy wciąż ustalają, czy są jakieś ofiary. Aktywne walki trwają w kierunku Izjumu.

Obwód zaporoski

W kierunku Zaporoża okupanci próbują przeprowadzić operacje szturmowe, nie rezygnując z prób zadawania obrażeń ogniowych poszczególnym jednostkom Wojsk i Sił Zbrojnych – bezskutecznie. Natomiast armia rosyjska ma znaczną liczbę rannych i wciąż odnosi straty.

W obwodach:  wołyńskim, winnickim, zakarpackim, lwowskim, rówieńskim, chmielnickim, w Tarnopolu, Czerkasach, Czerniwciach, Iwano-Frankiwsku – noc była spokojna

Obwód ługański

Wszystkie miasta są pod kontrolą Ukrainy, ale też pod ciągłym ostrzałem, w Rubiżnym i Popasną toczą się walki na przedmieściach.

Obwód doniecki

Intensywne ostrzały Marjińskiej gromady. Zniszczono ponad 30 prywatnych domów. Trzy osoby zostały ranne, jedno dziecko zmarło.

Nie ustaje również ostrzał Awdijiwki.

Jest wiele zniszczeń. Dwóch rannych, w tym jedno dziecko. W strefie przemysłowej Awdijiwki okupanci używali amunicji fosforowej. Do dzisiejszego ranka nie ma informacji o ofiarach.

Mariupol jest zablokowany. Okupanci nie kontrolują całego miasta, tylko niektóre dzielnice. Miasto walczy.

Obwód chersoński

W rejonie Chersoniu głośne wybuchy w okolicach obwodu mykołajiwskiego i dnipropetrowskiego.

27 marca, niedziela. Trzydziesty drugi dzień inwazji.

Ciśniemy bekę z Bidena jedzącego pizzę. Memów w internetach jest mnóstwo.

Morale rosyjskiej armii jest bardzo niskie. Poborowi okaleczają się, by móc zwiać z frontu. 

Kontrofensywa w obwodzie charkowskim: w kierunku Małoji Rohani ukraińskie wojsko wyzwoliło już kilka miejscowości, toczą się tam walki.

Okupanci zatrzymali kolumnę ewakuacyjną z mieszkańcami Mariupola, która jechała z Berdiańska do Zaporoża. W pobliżu Wasyliwki powstał wielokilometrowy korek. Karetki pogotowia z rannymi dziećmi na pokładzie również stoją w kolejce.

W Sławutyczu duża demonstracja poparcia dla Ukrainy. Okupanci próbują ją pacyfikować białoruskim sprzętem. 

W obwodzie kijowskim ciężką artylerią zniszczono 5 domów mieszkalnych, są ofiary śmiertelne. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę okupanci zniszczyli około 4500 domów, 100 firm, 400 placówek edukacyjnych i 150 placówek służby zdrowia.

28 marca, poniedziałek. Trzydziesty trzeci dzień inwazji.

Obwód kijowski

Noc była stosunkowo spokojna. W epicentrum wydarzeń pozostają gromady terytorialne rejonu buczańskiego – Makariw, Bucza, Irpiń, Hostomel. Ostrzały i walki w osadach wzdłuż trasy Żytomierskiej.

Obwód czernihowski

Kilka alarmów lotniczych w Czernihowie i obwodzie. Bitwy obronne wokół Czernihowa.

W ciągu ostatnich 24 godzin przeciwnik prowadzi ostrzał obrzeży miasta z dużej odległości. Wyjaśniane jest skala zniszczeń.

Obwód charkowski

Charków: ostrzał miasta przez okupantów z dalekiej odległości. Szkody nie zostały jeszcze ustalone.

Trwa „oczyszczanie” przez Siły Zbrojne wyzwolonych terytoriów w obwodzie charkowskim.

W obwodzie: walki trwają w kierunku Izjumu.

Obwód lwowski

Wieczorem doszło do dwóch ataków rakietowych na Lwów, w wyniku których uszkodzona została baza magazynowa paliwa i zakład pancerny.

Obwód zaporoski

Brak informacji o walkach lub o ostrzale wroga.

Obwód wołyński

Zeszłej nocy siły obrony powietrznej zestrzeliły na niebie nad obwodem trzy pociski wystrzelone z białorusi. Poza tym wszystko jest stosunkowo spokojnie.

Obwód rówieński

Uderzenie rakietowe w skład ropy. Pożar został zlokalizowany. Straty są ustalane. Żadnych ofiar.

Obwód ługański

Siły Zbrojne Ukrainy próbują wyprzeć armię rosyjską z Rubiżnego i Popasnej, gdzie okupantowi udało się częściowo zdobyć pozycje. W niektórych rejonach tych miast trwają walki uliczne. W Popasnej, przy wsparciu artylerii, przeciwnik próbował przeprowadzić szturm, ale poniósł straty. Ostrzał uszkodził szkołę we wsi pod Łysyczańskiem, infrastrukturę pogotowia ratunkowego w Siewierodoniecku i dwie hurtownie w mieście.

W wyniku działań agresora dwie osoby zostały ranne, cztery zostały uratowane spod gruzów.

Obwód doniecki

W głównych kierunkach sytuacja pozostaje w większości bez zmian. Dlatego z miejsc donoszą:”noc minęła raczej spokojnie”.

W nocy Switłodarska gromada terytorialna była pod ostrzałem: trawa i trzciny zapaliły się we wsi Zajcewe (Żowanka). Kilka nieruchomości niemieszkalnych zostało uszkodzonych. Ogień gasili sami miejscowi. Nikt nie został ranny.

Obwód chersoński

Intensywne walki trwają w gromadzie terytorialnej Nowoworoncowka, której terytorium zostało zajęte przez SZU. Ostrzał trwa z obu stron. Poza tym walka toczy się w rejonach, znajdujących się w pobliżu Mykołajewa, a mianowicie w Stanisławie i W.Ołeksandriwce. Ustalane są informacje o zniszczeniach i ofiarach.

29 marca, wtorek. Trzydziesty czwarty dzień inwazji.

Rosjanie zrujnowali ponad 1200 bloków i kamienic, 53 przedszkola, 69 szkół i 15 szpitali w Charkowie. Zniszczenia w ukraińskiej infrastrukturze z powodu wojny oszacowano na ponad 63 mld dolarów. Jak podaje Nexta, od początku wojny kraj opuściło 4 mln Ukraińców. 

W Mykołajewie ostrzelano budynek Obwodowej Administracji Państwowej.

Zełenski udziela wywiadu dla czasopisma The Economist. Mówi, że burmistrzowie ukraińskich miast są porywani i zabijani. 

Mer Mariupola podaje tragiczną statystykę: podczas oblężenia miasta zginęło 5000 mieszkańców, w tym aż 210 dzieci. 170 000 osobom udało się opuścić miasto. 

Mapa ataków rakietowych i terenów kontrolowanych przez okupantów w dniu 29 marca:

Źródło: liveuamap.com

30 marca, środa. Trzydziesty piąty dzień inwazji.

Ukraińskie wojsko przeprowadza udane kontrataki!

Ugrupowanie Sił Zjednoczonych w rejonie Doniecka i Ługańska odparły 7 ataków wroga w ciągu doby. Ukraińscy  żołnierze zniszczyli 12 czołgów, 10 bojowych wozów piechoty i 3 jednostki pojazdów mechanicznych. Wróg poniósł straty również w personelu. Obrońcy Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu poprzedniej doby trafili 17 celów powietrznych – 8 samolotów, 3 śmigłowce, 4 bezzałogowców różnych typów i 2 pociski manewrujące. Samoloty Sił Powietrznych strzelały rakietami i bombami w miejsca nagromadzenia wrogiego sprzętu i personelu. Wyjaśniane są straty rosyjskich okupantów.

Narastający kryzys humanitarny

Wróg kontynuuje podstępne ataki rakietowe i bombowe, próbując całkowicie zniszczyć infrastrukturę i dzielnice mieszkalne ukraińskich miast. Koncentruje się na składach paliw, aby skomplikować logistykę i stworzyć warunki do kryzysu humanitarnego.

Łamiąc międzynarodowe prawo humanitarne w niektórych tymczasowo okupowanych miejscowościach, rosyjscy okupanci nadal terroryzują miejscową ludność. Ostrzeliwują budynki mieszkalne; rabują, porywają i przetrzymują jako zakładników cywilów.

Ambasada Rosji w Warszawie zostaje oblana czerwoną farbą. Policja zatrzymuje dwie osoby, z których jedną znam. Wiem z pierwszej ręki, że na szczęście po czterech godzinach osoba ta została wypuszczona.

W Moskwie ostrzej: kobieta, która rzuciła mołotowem w psiarnię (protestując przeciwko wojnie), trafia do więzienia na dwa lata.

Źródło: NEXTA

Z niewoli wypuszczony zostaje Roman Hybrow, obrońca Wyspy Węży.

W Niemczech symbol “Z”, obecny na rosyjskich czołgach, otrzymuje mało zaszczytne miano “rosyjskiej swastyki” i jest zakazany. 

No i ogólnie Niemcy pokazują rogi- z Rosji wycofuje się Carlsberg!