Łzy same płyną, serca krwawią, a dłonie zaciskają się w pięści. Za wschodnią granicą dochodzi do zbrodni, porównywalnych może z drugą wojną światową.

Nie oznacza to jednak, że w XXI wieku nigdzie na świecie do takich bezinteresownych aktów okrucieństwa nie dochodziło- Palestyna, Kurdystan, Syria, Irak były daleko i media aż tak się nimi nie interesowały. Jednak słowo „Bucza” już na zawsze stanie się synonimem okrucieństwa, które trudno jest wyrazić słowami.

1 tydzień

2 tydzień

3 tydzień

4 tydzień

5 tydzień

31 marca, czwartek, 35 dzień inwazji

Coraz częstsze doniesienia o kradzieżach i rozbojach dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy. Kradną nawet pospolity sprzęt domowy ze strefy skażenia w Czarnobylu.

Ukraińskie wojsko przeprowadza inspekcję porzuconego rosyjskiego sprzętu we wsi Nowa Basań w obwodzie czernihowskim, która została wyzwolona dzień wcześniej. Wśród porzuconych “łupów” znajduje się sprzęt kuchenny. A także zabawki dla dzieci. 

Okupanci zaostrzają atak na Mariupol, na dodatek nadal blokują Charków. 

W obwodzie zaporoskim doszło do wymiany zakładników: wróciło 86 ukraińskich żołnierzy, w tym 15 żołnierek.

31 marca MSZ i Ministerstwo Obrony Japonii ogłosiły, że Kuryle to „terytorium należące do Japonii, nielegalnie okupowane przez Rosję”. Ze względu na to Japonia wezwała do natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z tego terenu.

1 kwietnia, piątek. Prima Aprilis. Dzień 36.

24 osoby zginęły w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w administrację obwodową Mykołajewa.

Trwa częściowe wycofanie wojsk rosyjskich z północnej części obwodu kijowskiego do granicy z Białorusią. Na terenach czasowo okupowanych przeciwnik kontynuuje nielegalne działania – ogranicza ruch ludności cywilnej, wykorzystuje miejscowe domy i mieszkania dla personelu, przetrzymuje jako zakładników lokalnych mieszkańców i aktywistów, ponadto zmusza do przyjęcia zapłaty za towary i usługi w rublach. 

I, co nie jest żartem, Ukraina nadal dzielnie się broni. Okupanci są wypierani z kolejnych terenów. Tymczasem jedynym większym miastem pozostającym pod okupacją pozostaje Chersoń. 

Papież Franciszek apeluje o pokój na świecie, ale nadal nie potępia otwarcie sprawcy wojny.

Nie dziwota, Kościół nigdy otwarcie czegoś takiego nie potępi. Co innego postęp, ten należy potępić na wszelki wypadek. 

Co więcej: podziemny magazyn gazu Reden w Niemczech zaprzestał pompowania i wybierania gazu. To nie żart!

2 kwietnia, sobota, 37 dzień inwazji

Stany będą pośredniczyć w przekazywaniu czołgów T-72 od innych krajów NATO dla Ukrainy.

Na wyzwalanych terenach wokół Kijowa Ukraińcy znajdują rosyjskie trupy. Widać więc, że Rosjanie nie wywozili nawet ciał.

Do Mariupola przedostały się 4 ukraińskie śmigłowce transportowe, zostawiły tam zaopatrzenie i podjęły próbę ewakuacji rannych oficerów. Dwa z nich zostały zestrzelone w drodze powrotnej, dwa przedostały się.

Część przebywających w Polsce i innych krajach Ukraińców decyduje się na powrót do swojego kraju. Szef administracji obwodu lwowskiego Maksym Kozicki w swoim dobowym raporcie na portalu Facebook napisał m.in.:

„Granicę na wyjeździe przez przejścia w rejonie Lwowskim przekroczyło 14 tysięcy osób. (…) Ponad 19 tysięcy obywateli wróciło na Ukrainę w ciągu doby.”

Niektórzy zabezpieczyli swoje rodziny i wracają walczyć, inni nie znaleźli pracy i mieszkania, nie mieli pieniędzy na dalszy pobyt za granicą, a sytuacja stała się ich zdaniem stabilniejsza.

3 kwietnia, niedziela. 39. dzień inwazji. 

W podkijowskiej Buczy znajdują się ślady masowych, okrutnych mordów na ludności cywilnej. Wycofujący się Rosjanie zaminowują i pozostawiają ciała zamordowanych cywili, czym uniemożliwiają godny pochówek i narażają innych na śmierć. Ich celem jest wymordowanie tylu Ukraińców, ilu tylko zdołają.

Ukraińska delegacja w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie inicjuje specjalne posiedzenie Stałej Rady OBWE w związku z masowymi zabójstwami i torturami wobec cywilów dokonanymi przez rosyjskich wojskowych w obwodzie kijowskim (Bucza, Irpień, Hostomel). Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, żąda restrykcyjnych sankcji.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, potępia putinowskie zbrodnie i deklaruje, że jego kraj zwiększy sankcje na Rosję. 

Kolejny, rakietowy ostrzał miasta Wasylków .

Ataki na bazy paliwowe. W Biełogrodzie płonie magazyn ropy.

Kraje nadbałtyckie rezygnują z importu rosyjskiego gazu.

Antoni Królikowski organizuje galę MMA, w której napierdalać się mają sobowtóry Zełenskiego i Putina. W internecie dość żenująca inba. 

39 dzień inwazji. Królikowski się wydurnił.

4 kwienia, poniedziałek. Wojna trwa już okrągłe 40 dni.

Świat obiegają drastyczne zdjęcia ludobójstwa w Buczy. Zełenski wygłasza poruszające przemówienie, w którym porównuje sytuację do faszystowskiego terroru podczas drugiej wojny światowej i dowodzi, że sankcje nie działają.

Wojska rosyjskie przeprowadziły 54 ataki na Charków i jego obwód, zabijając 6 osób. 8 osób jest rannych

Atak lotniczy na Tarnopol. Atak rakietowy na Odessę. Rosjanie wycofują się z regionu sumskiego, pozostawiając zwłoki i rabując, co popadnie.

Fregata floty rosyjskiej “Admirał Essen” zostaje poważnie uszkodzona. 

Ukraina przygotowuje się do powrotu do normalności na wyzwolonych terenach.

W nocy w rejonie dnipropetrowskim ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły dwie rakiety.

Fundacja Otwarty Dialog przygotowuje kamizelki kuloodporne do wysłania na front. Potrzebni są wolontariusze. 

5 kwietnia, wtorek. 41 dzień inwazji.

Ministerstwo Reintegracji zapowiada otwarcie korytarzy humanitarnych .

Pentagon informuje: USA przyślą 800 milionów dolarów pomocy wojskowej. W szczególności Javelinów, Stingerów i bezzałogowych statków powietrznych.

Dwa myśliwce Su-35 z terytorium Białorusi wypuściły pociski manewrujące na terytorium Ukrainy. Obrona przeciwlotnicza zniszczyła 3 pociski, kolejny został uszkodzony.

Prawdopodobnie celem okupantów miały być obiekty infrastruktury cywilnej w kilku zachodnich regionach.

W obwodzie kijowskim noc była stosunkowo spokojna: siły obronne nadal oczyszczają terytorium i rozminowują wyzwolone terytoria

📍Obwód dnipropetrowski: kilka alarmów lotniczych. Ułamki spowodowały pożar w jednej z wsi obwodu synelnikowskiego. Nikt nie został ranny.

📍Obwód chersoński: ciągłe eksplozje w obwodzie. Ciężkie wybuchy słychać było około godziny 5 rano, a informacje o zniszczeniach i ofiarach są obecnie wyjaśniane. Również w obwodzie chersońskim większość miejscowości pozostaje w trudnej sytuacji z powodu działań wroga, braku leków i żywności, a na niektórych obszarach – zaopatrzenia w wodę i komunikacji. Stąd we współpracy z obwodem dnipropetrowskim przywracana jest żywotna działalność miejscowości na północy obwodu chersońskiego, którego terytoria zostały wyzwolone spod okupacji.

📍Obwód mykołajiwski: w wyniku wczorajszego ataku pociskami kasetowymi na Mykołajiw – 10 zabitych, w tym 1 dziecko, 61 rannych.

W nocy w regionie słychać było alarmy lotnicze. Zakończono prace ratownicze w budynku Obwodowej Administracji Państwowej Mykołajewa (36 osób zginęło, 33 jest rannych)

📍Charków: trwał chaotyczny ostrzał dzielnic mieszkaniowych Charkowa.

W obwodzie: w ciągu dnia okupanci ostrzeliwali Derhacziw, Barwinkowe, Czuhujiw. W Czuhujewi – 2 ofiary śmiertelne. Ewakuacja ludności odbywa się w miejscowości Barwinkowe i Łozowa. Bitwy toczą się w kierunku Izjumu.

📍Obwód ługański: Rosjanie nie przestają próbować zdobyć Rubiżne i Popasnej. Sytuacja jest trudna. Ani ratownicy, ani lekarze karetek nie mogą dotrzeć do niektórych rejonów. Ostrzał jest bardzo ciężki, w dodatku trwają walki uliczne. W Rubiżnym ludzie chowani są na podwórkach. Na ten moment nie da się ustalić liczby ofiar inwazji

📍Obwód doniecki: Intensywny ostrzał Awdijiwki, Nowego Jorku, Marijinki: grad, czołgi, artyleria. Liczne uszkodzenia domów prywatnych, atakże infrastruktury przemysłowej. W Kramatorsku uderzenie rakiety. Zakres zniszczeń i strat jest obecnie ustalany.

📍W wielu obwodach noc minęła stosunkowo spokojnie: w obwodach wołyńskim, zakarpackim, rówieńskim, lwowskim, iwano-frankowskim, czerniowieckim, chmielnickim, winnickim, kirowohradzkim, odeskim, zaporoskim, tarnopolskim, żytomierskim, sumskim i czerkaskim. W obwodzie czernihiwskim w nocy było kilka alarmów powietrznych, ale bez ostrzałów i zniszczeń. Pomoc humanitarna jest nadal udzielana wyzwolonym spod okupacji miejscowościom obwodu czernihowskiego. Co więcej, zaczęło funkcjonować połączenie z Kijowem. 

Źródło: https://t.me/ukrpravda_news/13304

6 kwietnia, środa. 42 dzień inwazji

Po ostatnich doniesieniach o okrucieństwach rosyjskich okupantów w Ukrainie, kraje UE są bardziej przychylne nowym sankcjom, jak pisze The Wall Street Journal.

Zełenski udzielił wywiadu ukraińskim dziennikarzom. Powiedział, że jest otwarty na przystąpienie do NATO, jeśli propozycja będzie poważna. Spodziewa się, że nawet, jeśli Rosja odpuści, za dwa lata ponownie uderzy. Wytacza proces zbrodniarzom wojennym. Deklaruje, że nie ma mowy o demilitaryzacji, bo Ukraina musi się bronić, nie dostała jeszcze pełnej gwarancji bezpieczeństwa. 

Ukraiński wywiad donosi, że zbrodniarze z Buczy wracają na ukraińskie tereny- zapewne są przesuwani na front, by zginęli i nie było świadków. Jest również możliwe, że niestety planują kolejne makabryczne zbrodnie. Rosjanie szykują się do prowokacji w Mariupolu. Także w Mariupolu bombardowano szpital. Żywcem spłonęło 50 osób!

Pięć osób zginęło a osiem zostało rannych w wyniku ostrzału w obwodzie donieckim. Natomiast w obwodzie dniepropietrowskim wojska rosyjskie ostrzelały z powietrza magazyn ropy.

UE nakłada embargo na rosyjski węgiel i ogranicza wjazd rosyjskich ciężarówek oraz statków. Estonia przekazuje Ukrainie zaawansowaną technologicznie broń.  Mołdawia otrzyma prawie 660 mln euro na przyjęcie Uchodźców z Ukrainy i opiekę nad nimi. 

Mieszkańcy Kijowa zaczynają wracać do wyzwolonego miasta. Coraz więcej Ukraińców wierzy w zwycięstwo w tej wojnie.