Drodzy Ewentualni Czytelnicy, Naczelna z tej strony.

Być może zastanawialiście się, dlaczego milczę i nie wrzucam kolejnych wieści frontowych. Spieszę z odpowiedzią.

Otóż zwaliło się na mnie kilka problemów z przeprowadzką na czele. W związku z tym adres podany w stopce strony jest nieaktualny (poproszę Maćka, by zmienił). Obywatel Wszechświata, poniekąd zgodnie z nazwą, nie ma teraz siedziby. Może kiedyś opiszę całą sytuację, na razie powiem tylko, że precz z landlordami, obszarnikami i latyfundystami! Zanim przejdę do spraw przykrzejszych, chwytajcie mema autorstwa pana Awarii:

18 maja. dzień 84. Środa

Po długiej, bohaterskiej obronie, padają zakłady Azovstal w Mariupolu.

Komisja Europejska szacuje plan odbudowy Ukrainy na 500-600 mld euro. Powiedział o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal w przemówieniu do ministrów rozwoju G7.

Źródło: https://t.me/ukraine_live_poland

Rosja ukradła około 400 000 ton ziarna z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy – to może doprowadzić do głodu w obwodach zaporoskim, chersońskim, donieckim i ługańskim.  <stara metoda ruskich>

W obwodzie chersońskim wojska rosyjskie ostrzelały z Gradów konwój cywilów, kiedy ci próbowali dotrzeć do rejonu berysławskiego – co najmniej 3 osoby są martwe, a 6 jest rannych. 

 Od 24 lutego w rosji podpalono 11 wojskowych komend uzupełnień – ostatnie podpalenie miało miejsce 15 maja w budynku Komisariatu Wojskowego w Wołgogradzie.

19.05.2022, czwartek. Dzień 85

4 osoby zabite i 3 ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału Siewierodniecka w obwodzie ługańskim 18 maja. Ciągły ostrzał Donbasu, Doniecka i Charkowa.

23 maja Ukrpoczta wypuści nową serię znaczków pocztowych: „rosyjski statku… KONIEC!” Nakład wyniesie 5 milionów. Znaczki będą sprzedawane w filiach Ukrpoczty oraz na 5 stronach internetowych. Aby uniknąć spekulacji, jedna osoba będzie mogła kupić nie więcej niż 2 znaczki.

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na rosyjskie linie lotnicze.

Parlament Europejski poparł zniesienie ceł na wszystkie towary z Ukrainy na okres jednego roku, aby wesprzeć ukraińską gospodarkę. Stosowną decyzję musi teraz podjąć Rada UE.

We Lwowie otwarto trzecie kontenerowe miasto dla przesiedleńców – na cześć Mariupola nazwano je Mariapolis. 94 domy pomieszczą 370 osób

Po wyzwoleniu miast i wiosek w obwodzie charkowskim, gorąca linia ombudsmanki otrzymuje zgłoszenia zbrodni popełnionych przez okupantów na tle seksualnym, włączając w to gwałty dzieci. 

Dzień wyszywanki, czyli tradycyjnej, wyszywanej koszuli, która jest elementwem ukraińskiego stroju ludowego.

 Kongres USA ostatecznie zatwierdził przeznaczenie 40 mld USD pomocy dla Ukrainy

Ukraina prowadzi operację specjalną w azovstalu

20 maja, piątek. Dzień 86

Wróg prowadzi operację ofensywną na terenie Łysyczańska i Siewierodoniecka.

New York Times opublikował nowe dowody okrucieństw popełnionych przez rosyjskie wojsko podczas okupacji Buczy w obwodzie kijowskim.

Po tym, jak Rosja zapewni sobie bezpieczeństwo w Mariupolu, prawdopodobnie przemieści swoje siły, aby zintensyfikować ofensywę w Donbasie, informuje brytyjski wywiad.

Pies uratowany z pożaru w Charkowie służy obecnie w jednostce ratowniczo strażackiej.

Ratownicy zauważyli szczeniaka, gdy zlikwidowali skutki ostrzału w kijowskiej dzielnicy Charkowa. Od tego czasu uratowany pies pozostaje ze strażakami. Pies otrzymał imię Bayraktar, ale wszyscy pieszczotliwie nazywają go Bai, pisze Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Bai jest teraz na służbie u ratowników, pilnując powierzonego mu obiektu.

rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na Małyn w obwodzie żytomierskim – zniszczonych zostało prawie 100 domów – mer Ołeksandr Sytajło.

​​W prawie całej Ukrainie alarmy powietrzne.

Okupanci uderzyli w centrum Łozowej w obwodzie charkowskim. Rakieta uderzyła w dom kultury. Co najmniej siedem osób zostało rannych, w tym 11-letnie dziecko.

21 maja. 88 dzień oporu, sobota

Litwa odmawia używania rosyjskiej elektryczności. 

Aktywistka w barwach ukraińskiej flagi wbiegła na czerwony dywan podczas Festiwalu Filmowego w Cannes – na jej ciele napisano „Stop Raping Us”.

W obwodzie ługańskim jednego dnia zabitych zostało 6 osób, a kilka jest rannych. Wskutek ostrzału, około 50 domów zostało uszkodzonych i zniszczonych w ciągu jednego dnia.

Rano rosyjscy okupanci strzelali z artylerii na granicy obwodu sumskiego. 

Biden podpisał ustawę zapewniającą 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy.

 Premier Portugalii, Antonio Costa, przyjechał do Ukrainy, zaproszony przez Premiera Ukrainy, Denysa Szmyhala, i odwiedził Irpiń.

Władze Mariupola nalegają, aby nie ufać okupantom i nie wracać do miasta.  

Wieczorem wojsko rosyjskie ostrzelało wieś Biłozerka w obwodzie chersońskim.  Miejscowi powiadamiają o trzech zmarłych. W tej chwili nie wiadomo, ile dokładnie osób zginęło lub zostało rannych.

22 maja, niedziela. 89 dzień ukraińskiego oporu

 Rosjanie próbowali wkroczyć do Siewierodoniecka z czterech stron, ale bez powodzenia 

„Około godziny 2:44 wojska rosyjskie wystrzeliły pociski na cywilną infrastrukturę jednej z wiosek w obwodzie zaporoskim.

Ostrzały w obwodach donieckim i ługańskim: w ciągu ostatniej doby rosjanie ostrzelali 45 miejscowości, zabijając 9 osób i raniąc 13.

Partyzanci w tymczasowo okupowanym Energodarze wysadzili w powietrze samozwańczego burmistrza Andrija Szewczyka i jego ochroniarzy. Wszyscy zostali hospitalizowani z obrażeniami o różnym nasileniu – powiedział mer Dmytro Orłow. Nikt w okolicy nie został ranny w wybuchu: „Można z tego wyciągnąć oczywisty wniosek, ze czekano właśnie na kolaboranta i uderzyli prosto w cel”. 

YouTube usunął ponad 70 000 filmów i 9 000 kanałów, które rozpowszechniają fałszywe informacje o wojnie w Ukrainie

Rosyjski Aeroflot wkrótce będzie musiał przystąpić do demontażu swoich samolotów z powodu braku części zamiennych (w kontekście sankcji)

W Mariupolu od nowego roku szkolnego okupanci planują całkowicie zrusyfikować edukację, przez wprowadzenie własnych standardów. Nauczyciele zmuszani są do współpracy pod groźbą kar.

W ciągu ostatniego dnia na terytorium Doniecka i Ługańska bojownicy ukraińscy odparli 11 ataków wroga, zniszczyli 6 czołgów, 10 jednostek opancerzonych wozów bojowych i 6 jednostek wrogich pojazdów. 

Dziecko z Prywillia, które 7 maja znalazło się pod ostrzałem, zmarło na oddziale intensywnej terapii w Dnieprze, gdy okupanci ostrzeliwali miasto z artylerii. 11-letnia dziewczynka po obrażeniach minowych została natychmiast hospitalizowana.

Do 23 maja rosyjska inwazja na Ukrainę zabiła 232 dzieci. Jednak te dane nie są jeszcze ostateczne.

🔻rosjanie ostrzelali Awdijiwkę z artylerii i samolotów, raniąc trzech cywilów

🔻W obwodzie mykołajiwskim w ciągu ostatniej doby 11 osób zostało rannych w wyniku ataków wojsk rosyjskich

🔻W Charkowie ratownicy wydobyli spod gruzów budynków ciała ponad 150 osób

🔻Wróg stosuje taktykę całkowitego zniszczenia wobec Siewierodoniecka – Hajdaj

🔻W obwodzie mykołajiwskim ratownicy minionej doby ugasili pożar, który powstał w wyniku ataków wojsk rosyjskich

🔻 Tysiące kilometrów kwadratowych nadal są niebezpieczne w obwodzie kijowskim – miny mogą znajdować się na polach i w domach

87 ofiar znaleziono pod gruzami we wsi Desna w obwodzie czernihowskim. 

24 maja. Mijają 3 miesiące, jest wtorek

Jedynie 10% obywateli Ukrainy uznaje roszczenia terytorialne Rosji (wyniki badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologicznego)

Ciała około 200 ofiar zostały znalezione pod gruzami wieżowca w Mariupolu. 

Słyszano eksplozje w Chersoniu, komunikacja mobilna Kyivstar i Vodafone przestała działać.

51 959 nowych rodzin zostało zarejestrowanych w Ukrainie w ciągu 3 miesięcy inwazji rosyjskiej na dużą skalę.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykryła, że rosyjskie służby specjalne wykorzystują gry na smartfony do werbowania ukraińskich dzieci.

W prawie całej Ukrainie alarmy przeciwlotnicze

UE zniosła na rok cła na wszystkie towary z Ukrainy, aby wesprzeć ukraińską gospodarkę. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada UE.

4 osoby zginęły wskutek ostrzału przedsiębiorstwa Azot w Siewierodoniecku. 

Punkt zwrotny w wojnie na korzyść Ukrainy powinien nastąpić w sierpniu – powiedział szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow

Armia rosyjska wkroczyła do miasta Switłodarsk w obwodzie donieckim. Podniesiono tam już rosyjskie flagi. „Teraz wywieszają swoją szmatę na budynku administracyjnym”, powiedział Serhij Hoszko, szef administracji wojskowej Switłodaru. Dodał, że w mieście nie ma zbyt wielu wojsk rosyjskich. Okupanci chodzą po ulicach i sprawdzają dokumenty mieszkańców.

W obwodzie kijowskim znaleziono już 1297 ciał cywilów zabitych przez Rosjan.

25 maja, środa. 91 dzień oporu

We Wrocławiu wyremontowano dawny hotel Assistant Sezam i otwarto zakwaterowanie dla uchodźców z niepełnosprawnościami. 

Miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim zostało trafione dwiema rakietami przez rosyjskich najeźdźców, wiadomo już o 4 rannych cywilach.

 Według danych ukraińskiego wywiadu wojskowego rosyjscy okupanci użyli już ponad 60% precyzyjnej broni.

Wróg skoncentrował swoje główne wysiłki na kierunku Bachmuckim. Stara się osiągnąć sukces na kierunku Łymańskim.

Wojska rosyjskie ostrzelały 41 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. W wyniku ostrzału wroga 6 osób zginęło, a 12 zostało rannych.

Ćwiczenia wojskowe w Białorusi. MSW Ukrainy nie wyklucza ataku z tamtych kierunków.

26 maja, czwartek, 92 dzień oporu

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że rosyjscy okupanci osiągają chwilowe sukcesy w niektórych obwodach na Donbasie.

okupanci aktywnie przygotowują się do działań ofensywnych na kierunku Zaporoskim.

W Mariupolu rosyjscy najeźdźcy odwołali letnie wakacje w szkołach, aby „przygotować” dzieci do nauki w ramach rosyjskiego programu. 

Wojska federacji rosyjskiej próbowały przemieścić się do Mykołajewa, ale zostały odparte.

Ukraińscy chirurdzy wojskowi przeprowadzili operację w mobilnym szpitalu, który nie ma odpowiednika na świecie – usunęli nerkę po ranie postrzałowej, która doprowadziła do uszkodzenia narządu. Ministerstwo Obrony poinformowało, że lekarze wykonali dwie takie operacje, a ranni już chodzą po oddziale.

93 dzień ukraińskiego oporu. 27 maja, piątek

Rosja przenosi wojska lądowe, powietrzne i morskie z Krymu na południe Ukrainy.

W ciągu nocy okupanci kilkakrotnie strzelali do obwodu dniepropietrowskiego. Są poważne zniszczenia, ratownicy rozbierają gruzy i szukają ludzi

W obwodzie mykołajiwskim w wyniku ostrzałów zostało rannych 14 cywilów. W Mariupolu pod gruzami dawnej fabryki „Oktjabr” znaleziono około 70 ciał.

Dwóch rosyjskich żołnierzy zostało oskarżonych o napaść seksualną na 16-letnią dziewczynkę i znęcanie się nad ludnością cywilną podczas okupacji obwodu czernihowskiego.

Żołnierze Sił Zjednoczonych na wschodzie Ukrainy odparły 9 ataków rosyjskich okupantów, kontynuując bitwę w kolejnych 5 miejscach i zniszczyły 19 jednostek rosyjskich pojazdów opancerzonych

28 maja, sobota. 94 dzień walki

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Krzywy Ryj Róg, miasto w środkowej Ukrainie w obwodzie dniepropetrowskim.

Ukraina otrzymała ulepszony wariant haubic samobieżnych M109, a także pociski przeciwokrętowe Harpoon i ponad 100 dronów.

Zniszczona Borodzianka.

Rosjanie po raz kolejny zaatakowali wieś Czarnobajewka w obwodzie chersońskim. Sześć osób zostało rannych, a jedna zginęła.

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy z zamiarem okrążenia sił ukraińskich.

29 maja, niedziela. 95 dzień oporu

W obwodzie kijowskim doszczętnie zniszczono 161 budynków wielopiętrowych i 4674 domów prywatnych.

Ostrzał miasta Merefa (okolice Charkowa).

W Warszawie Marsz Wdzięczności: Ukraińcy dziękują Polakom za pomoc. Za to na Litwie zebrano fundusze na zakup drona Bayraktar dla Ukrainy.

Ciężkie walki o Siewierodonieck i Łysyczańsk.

30 maja, poniedziałek. 96 dzień ukraińskiego oporu

W Brukseli trwa nadzwyczajny szczyt UE ws. m.in. embarga na ropę z Rosji. 

Mer Mariupola mówi: 

pod każdym rumowiskiem i zniszczonym blokiem od 50 do 100 ciał.

Siły ukraińskie wyzwoliły w sumie 1015 miejscowości zajętych przez wojska rosyjskie – poinformował prezydent Ukrainy.

Do Ukrainy z zagranicy powróciło już 4,8 miliona uchodźców.

31 maja, wtorek. 97 dzień oporu

JEST EMBARGO!!!

UE nałoży embargo na ponad 2/3 eksportu rosyjskiej ropy, obcinając w wielkim stopniu dochody putinowskiej machiny śmierci.

Biorąc pod uwagę okresy przejściowe, do końca 2022 roku import rosyjskiej ropy do UE zostanie ograniczony o 90%.

Ponadto, od SWIFT zostanie odłączony największy rosyjski bank, Sbierbank.

1 czerwca, środa. Dzień Dziecka. Wiele ukraińskich dzieci nigdy już nie będzie go świętować.

Okupanci przeprowadzili działania szturmowe w północnym, południowym i wschodnim rejonie Siewierodoniecka. Okupują 70% jego terytorium. Odcięto transport humanitarny.

W wielu obwodach alarm przeciwlotniczy.

Setki tysięcy osób nadal przebywa w Mariupolu. Od kwietnia nie mają dostępu do wody pitnej i jedzenia!!!

Okupanci zmuszają ich do tuszowania zbrodni wojennych: zbierania i chowania ciał, usuwania gruzu po bombardowaniu. Co gorsza, tylko wtedy mogą oni pić wodę!!! Bandyci stosują swoje sprawdzone, bandyckie metody!