W chwili, kiedy piszę te słowa, Ukraina walczy już dwa tygodnie. Kijów- nie upadł, Zełenski- walczy, Polska- pomaga, Putin- jebany. Czternasty dzień inwazji

Macie tu zgromadzone info z każdego poszczególnego dnia. Jeśli coś pominęłam, proszę piszcie w komentarzach.

Pierwsza część tutaj.

Dziewiąty dzień inwazji. Piątek 4 marca

USA nakłada sankcje na najbliższych podwładnych Putina.

Okupanci ostrzeliwują Donieck i Mariupol.

Wojska rosyjskie odnoszą duże straty w głębi Ukrainy. Rosjanie łamią normy prawa humanitarnego, strzelając do konwojów z pomocą, niszcząc dzielnice mieszkalne i wykorzystując budynki mieszkalne w celu rozmieszczenia swojego sprzętu. 

Morale ruskich jest bardzo niskie, ze 117 całościowo uzbrojonych bomb taktycznych zostało 6. Brakuje im zapasów rakiet bojowych i nie odnieśli tego dnia żadnych sukcesów bitewnych, skupili się na umacnianiu pozycji. Straty rosyjskie? 10 000 zabitych i rannych.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa zapaliła się w wyniku ostrzału. Jest to precedens w historii ludzkości. Jeszcze nigdy w wyniku działań wojennych nie strzelano do elektrowni jądrowych. Pożar udało się ugasić, nie było ofiar.

Naczelna nieśmiało zaczyna uczyć się ukraińskiego. Na sugestię, że tu raczej rosyjski się przyda odpowiada, że to, co po rosyjsku trzeba znać, to zna:

„иди на хуй!”

Dziesiąty dzień inwazji. Sobota 5 marca

W Rosji za rozpowszechnianie “fejków” grozi do 15 lat pozbawienia wolności. W rzeczywistości oznacza to zakaz mówienia o działaniach wojennych i stratach. Wielu starszych Rosjan, zwłaszcza mieszkających na prowincji i karmionych rządową propagandą, nie wierzy w to, że ich kraj jest agresorem. W Żytomierzu rakieta trafiła w szkołę.

Poległ Witalij Sapiło, dowódca czołgu, zasłużony w unieszkodliwianiu rosyjskich jednostek. Pośmiertnie odznaczony orderem.

Nacisk na kraje NATO, by zamknęły niebo nad Ukrainą. Nie chcą jednak tego zrobić w obawie o wywołanie wojny światowej.

Samsung zrezygnował z dostawy telefonów i sprzętu AGD do Rosji.

Elektrownia w Zaporożu znajduje się nadal w rękach Ukraińców, ale teren dookoła zajmują Rosjanie. 

Rosja zapowiada otwarcie korytarzy humanitarnych. Później okazuje się, że mają one prowadzić przez… Białoruś. 

W Chersoniu masowe protesty przeciwko okupantowi. Demonstrantom udało się zdobyć rosyjski transporter opancerzony.

Ukraina uruchamia stronę www.fightforua.org. Strona zawiera informacje, jak dołączyć do Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy.

Jedenasty dzień. Niedziela. 6 marca

Od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło 800 000 osób. Warszawskie dworce pękają w szwach. Akurat jadę do rodzinnego miasta i mam okazję zobaczyć, jak wygląda sytuacja na Zachodnim. A jest tam istny armagedon- ludzie stłoczeni, niewiedzący, co robić. Dzieci śpiące pod ścianami i na ławkach. Staruszkowie siedzący na walizkach i na podłodze. Całe rodziny, często ze zwierzętami. I wolontariusze. Cała pomoc organizowana jest oddolnie! Najgorsza sytuacja na dworcach Centralnym i Zachodnim, bo właśnie tam są duże punkty przesiadkowe. Dodatkowo na Zachodnim łatwo jest się zgubić z powodu przebudowy.

Skorzystanie z toalety kosztuje trzy złote- mężczyzna przede mną próbuje wejść, ale nie ma pieniędzy i nie bardzo rozumie, co do niego mówią. Płacę za niego i za siebie. Potem okazuje się, że dla osób z małymi dziećmi skorzystanie z toalety jest darmowe, postawiono też cały rząd toi-toiów (niedaleko stanowisk odjazdów autobusów). Jest dużo darów, wody i jedzenia, ale wkrótce tego zabraknie i pojawią się apele o przywożenie więcej. Zwłaszcza, że ceny w dworcowych sklepikach poszybowały w górę i za głupią paczkę bake rolls’ów płacę…. 7 złotych. 

Są także inne hieny żerujące na uchodźcach: fałszywi taksówkarze. Polują głównie pod warszawskim Centralniakiem, oferują podwiezienie, a później się okazuje, że w środku jest cennik z cenami z kosmosu. Życzą sobie nawet do 1500 złotych za podróż na terenie miasta! Policja jest bezradna wobec tego ohydnego procederu: w świetle prawa to pasażer musi uważać, gdzie wsiada. Były zresztą kampanie ostrzegające przed fałszywymi taksówkami, nawet na Wschodnim ostatnio takie plakaty widziałam. Niestety tylko po polsku, choć może od tej pory coś się zmieniło.

posła Janusza Kowalskiego z tak zwanej Solidarnej Polski wyj*bano ze studia Radia Zet, za chamstwo, arogancję i „winę Tuska”. Zobaczcie filmik, miło popatrzeć.

W Zaporożu duża kolejka ochotników do Sił Obrony Terytorialnej.

Okupanci wycofali się z Enerhodaru.

Koncern Shell deklaruje, że będzie “poszukiwać alternatywy dla rosyjskiej ropy”. Visa ostatecznie zawiesza działalność w Rosji.

Sytuacja humanitarna w Mariupolu jest tragiczna: brak wody pitnej, niedobór żywności, kończy się też prąd. Na ofiary nie trzeba będzie długo czekać: dwa dni później z odwodnienia umrze małe dziecko. Pomimo apelów społeczności międzynarodowej, cywilom nie pozwolono na opuszczenie miasta. Ruscy strzelają do cywili.

Okupacyjne wojsko odnosi duże straty. Widać, że im się pod dupą pali, bo apelują do NATO i Unii o zaprzestanie dozbrajania Ukrainy. Efekt tego taki, że do międzynarodowego batalionu jebania putina zgłasza się 3000 Amerykanów. Stany omawiają z Polską możliwość dostarczania  myśliwców walczącej Ukrainie. Polska dostarcza 41 kontenerów ze sprzętem ratowniczym.

Żełenski wygłasza orędzie. Dziękuje w nim za pomoc sojusznikom i zapowiada nieuchronność kar wobec tych, którzy atakowali jego kraj.

Sytuacja Kijowa jest trudna, ale kontrolowana. Miasto nadal się broni.

Poniedziałek 7 marca. Dwunasty dzień

Zbombardowano Żytomierz.
Ukrainę opuściło 2 mln uchodźców. Wielu z nich znalazło schronienie w Polsce. Polacy oferują miejsce w swoich domach, udostępniają bezpłatnie całe mieszkania, pomagają w transporcie ze strefy przygranicznej. Ambasador Ukrainy wypowiada wzruszające słowa: 

“Straciliśmy brata-Moskwę, ale zyskaliśmy siostrę- Polskę”.

Trudna historia naszych narodów na szczęście znika, spuszczona w kiblu zapomnienia. Tylko ruskie trolle pierdolą o Wołyniu. Pospolite ruszenie wśród moich rodaków wzrusza. Pytam tylko, gdzie jest kościół katolicki!? Na plebaniach i w salkach katechetycznych jest chyba dość miejsca…

Pod Kijowem nadal stoi ruska kolumna. Prawdopodobnie ugrzęzła w błocie i spaliła całe paliwo.

Dwunasty dzień inwazji, ruskim kończy się paliwo

Na Morzu Czarnym zatopiono rosyjski statek.

Rosja rekrutuje wojska w Syrii. Warto dodać, że wśród rosyjskich jeńców znalazł się taki, który został odznaczony przez Baszszala Al-Asada, prezydenta-terrorystę, odpowiedzialnego za wojnę domową w Syrii.

Miejscowości Irpiń i Bucza pod Kijowem są oblężone. Mieszkańcy chowają się po piwnicach, brakuje wody i żywności. Niedługo stracimy z nimi kontakt, bo brakuje prądu i nie ma jak naładować telefonu. 

W Moskwie i innych większych rosyjskich miastach trwają protesty przeciwko wojnie. Są one brutalnie pacyfikowane przez policję. Mimo to, odważni ludzie nadal wychodzą na ulicę, narażając się na pałowanie i więzienie. Od samego początku wojny zatrzymano ponad 12 000 demonstrantów. 

Niezależne media ostrzegają: w sieci coraz więcej rosyjskich trolli. Należy być bardzo ostrożnym na fake newsy. 

Prawda jest taka, że Ruskie stracili 12 000 sołdatów, 3000 czołgów i 120 zestawów artylerii.

Wtorek 8 marca. Tak zwany Dzień Kobiet. Trzynasty dzień inwazji

W Tallinie spotkanie z Binkenem- sekretarzem stanu USA. 

Miasto Irpień jest ewakuowane. Za to w Buczy mieszkańcom nie wolno opuszczać domów, siedzą zamknięci bez możliwości wyjścia po zakupy. A jak wyjdą, to kula w łeb. Ukraina apeluje do trybunału w Hadze o rozliczenie zbrodni Putina. 

Zełenski mówi, że w ciągu ostatnich trzynastu dni Rosja straciła więcej sprzętu niż przez ostatnie 30 lat. 

Amerykanie chcą się uzależnić od ruskiej ropy, podobne plany ma Unia Europejska.

Ministerstwo Obrony Rosji chwali się w internecie zdjęciem pancernego pociągu xD.

Za to były gruziński minister obrony, Irakli Okruaszwili, przybywa do Ukrainy. Wraz z innymi gruzińskimi ochotnikami chce walczyć z okupantem.

Rosja wykluczona z Mistrzostw Świata w nogę.

Gwałtownie rosną ceny gazu, paliw. Równie gwałtownie spada wartość rubla. Niestety słabnie również złoty.

Trzynasty dzień inwazji, rubel leci na łeb na szyję

W polskim sejmie przegłosowywana jest specustawa o pomocy Ukraińcom. Wzbudza ona kontrowersje u opozycji, bo zwalnia urzędników i polityków z odpowiedzialności za złe decyzje. Może więc stanowić kolejną furtkę do łamania prawa, podobnie jak z covidem i gówno wartymi respiratorami, za które nikt nie odpowiedział! Morawiecki demagogicznie porównuje sytuację z pożarem i wybijaniem okien. A nosek mu rośnie.

Podniosą stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Co to oznacza? Wzrosną raty kredytów. A tak dokładnie, to spytajcie jakiegoś ekonomistę 🙂

Prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun, wyprasza włoskiego faszystę Salviniego. Salvini popierał aneksję Krymu i paradował w koszulce z mordą Putina. Prezydent Przemyśla zasugerował mu, by się w tej koszulce udał na granicę. Salvini opuścił konferencję, Bakun powiedział mu, że nie ma wobec niego ani trochę szacunku. 

Koszulka z wizerunkiem zbrodniarza posłużyła jako wycieraczka do butów 🙂 

Środa, 9 marca. Czternasty dzień inwazji

Krążą zdjęcia z moskiewskiego McDonalda, pod którym ustawiają się tłumy, bo zamykają. No i patrzcie- o wojnie nie wiedzą, a że “maczek” będzie zamknięty, to już tak.

Morawiecki w Wiedniu spotyka się z kanclerzem Austrii. Premier Polski używa ładnie brzmiących ogólników, mówi o europejskich wartościach, czym wywołuje u mnie salwy śmiechu. 

Pomimo sankcji, przez Polskę nadal przejeżdżają TIR-y z zaopagtrzeniem dla Rosji i Białorusi. 

Straty rosyjskiego wojska szacuje się na 6 miliardów dolarów. 

Rosyjski żołnierz schwytany do niewoli przyznał, że od początku wiedział, że jedzie na wojnę. Powiedział, że okupanci dostali 3 dni na zdobycie Charkowa, mieli też pozwolenie na strzelanie do cywili.

Na terenie Ukrainy spadek temperatur. Poważnie skomplikuje to sytuację rosyjskich wojsk. Niestety, cywili też- a pamiętajmy, że w wielu miejscach brakuje prądu i ogrzewania. Nie wspominając już o oknach z powybijanymi szybami i ukrywaniu się w piwnicach. 

W Parlamencie Europejskim mowa o embargo na import gazu i ropy z Rosji. Czarnecki mówi o “naszej wspólnocie” (już nie wyimaginowanej?).

Eksperci mówią, że wielka Rosja wkrótce zbankrutuje i będzie niewypłacalna.

A co w Polsce? Dziambor, Sośnierz i Kulesza odchodzą z Konfederacji. W mediach, a to niespodzianka, ani słowa o pandemii. Wirus zniknął?

Aha, i jeszcze jedno. Polscy “komputrowcy” stworzyli grę przeglądarkową, w której jesteś gołębiem i srasz na łeb Putinowi.

Ja grałam. Fajna, prosta gierka, Putin obesrany i można pomóc Ukrainie 🙂

W chwili, kiedy to publikuję, dochodzi piętnasta. Jest więc możliwość, że post będzie aktualizowany.