Z tygodnia na tydzień prowadzenie tej rubryki jest dla mnie coraz cięższe. Pokazuje bowiem, że do końca wojny jeszcze daleko. W chwili, kiedy to piszę, Ukraina broni się już czterdziesty dziewiąty dzień. Cały czas liczę na to, że wkrótce koniec…. Ale nie, nie ma tak dobrze. Więc, z kronikarskiego obowiązku, kolejny tydzień też opiszę. Tym razem w skrócie, bo idę dzisiaj na wiec solidarności z Ukrainą, a plakat z corgisiem mi się rozleciał, wypadałoby go naprawić. Na szczęście srebrną taśmę jeszcze mam.

Artykuł powstał we współpracy z Tomkiem Bladyńcem i Solbi, którzy, na moją prośbę, codziennie podsyłali mi newsy. Śledzenie wszystkiego na bieżąco w połączeniu z pracą zawodową i sprawami rodzinnymi nie jest łatwe, ale we troje daliśmy radę. Dziękuję wam, drodzy współautorzy!

Aha, ważna sprawa. Jak być może wiecie, nasz portal został już zarejestrowany. Następnym krokiem będzie złożenie wniosku o nadanie numeru ISSN- co już uczyniłam. Planujemy także wprowadzić małe zmiany organizacyjne i założyć stowarzyszenie, które będzie wydawcą niniejszego portalu. Póki co, oficjalnie jestem nim jeszcze ja- ale pozostałych członków redakcji regularnie gonię do pisania 🙂

Oto poprzednie części:

1 tydzień

2 tydzień

3 tydzień

4 tydzień

5 tydzień

7 kwietnia, czwartek. 43 dzień inwazji

14 osób zostało rannych w czwartkowym ostrzale Charkowa, a jedna zginęła.

Zniszczone zostały wszystkie placówki medyczne i szpitale w obwodzie ługańskim.

Znaleziono 26 ciał pod dwoma zrujnowanymi budynkami w Borodziance.

Ponieważ ruskie wojska rabują, co się da, mieszkańcy Warszawy postanowili odpowiedzieć happeningiem. Pod rosyjską ambasadą znajdują się: pralki, ciuchy, zabawki, drobne artykuły gospodarstwa domowego i inne tego typu “łupy wojenne”. 

Podobne akcje mają miejsce w innych europejskich stolicach, pod ambasadami Rosji.

8 kwietnia, piątek, 44 dzień inwazji.

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na dworzec w Kramatorsku wzrosła do 50.

Spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem.

W wyzwolonej miejscowości Husariwka w obwodzie charkowskim władze Ukrainy odnalazły kolejne ciała cywilów, zamordowanych przez rosyjskie wojska.

W Odessie i w obwodzie odeskim wprowadzona zostanie od soboty wieczór do poniedziałku rano przedłużona godzina policyjna w związku z zagrożeniem rosyjskim atakiem rakietowym.

Coraz częstsze doniesienia o gwałtach dokonywanych przez najeźdźców, nawet na dzieciach. Matki golą swoim córkom głowy, by te wyglądały na chłopców, co ma uchronić je przed przemocą seksualną. Niestety, to nie zawsze działa. Internet obiega wieść, że  rosyjski żołnierz, a właściwie bestia, filmuje gwałt na niemowlęciu w celu sprzedania go w darknecie.

Na Telegramie można także znaleźć nagranie, jak Rosjanka mówi przez telefon mężowi, że może gwałcić Ukrainki, tylko niech się zabezpiecza (!). Bestialstwo ruskich bandytów rośnie z każdym dniem.

9 kwietnia, sobota, 45 dzień inwazji

Dzień przed kolejną rocznicą katastrofy smoleńskiej nasi mądrzy inaczej włodarze wymyślili, by o 8.41 zawyły syreny. Ten pomysł byłby głupi w każdych okolicznościach, ale teraz szczególnie. Uchodźcom sygnał syreny kojarzy się jednoznacznie, może ich wystraszyć, odnowić traumę. No i kto normalny budzi ludzi w niedzielę, o 8.41?

Ukraińska prokuratura informuje: Ponad 1,2 tys. osób zabitych w obwodzie kijowskim. W obwodzie ługańskim wojska rosyjskie prowadziły ostrzał. Udało się ewakuować około 2800 osób z terenów zagrożonych lub okupowanych przez wojska rosyjskie.

 

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni – tortur, gwałtów i zabójstw.

10 kwietnia, niedziela, rocznica katastrofy smoleńskiej. 

Wiele miast wyłamało się z rządowego zalecenia wycia syrenami, ale niestety i tak je słychać.

„Od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło ponad 10 000 cywilów” – powiedział mer. Według niego liczba ofiar śmiertelnych może przekroczyć 20 tys., gdyż wiele ciał mieszkańców leży na ulicach. Mówił też o wykorzystaniu mobilnych krematoriów do ukrycia liczby ofiar.  Burmistrz mówi, że wojska rosyjskie zabrały wiele ciał do centrum handlowego, gdzie znajdują się magazyny i chłodnie.

11 kwietnia, poniedziałek. 47 dzień inwazji

W obwodzie kijowskim zniesiona zostaje godzina policyjna. 

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyły 11 celów okupantów.

Chiny potajemnie dostarczyły Serbii, sojusznikowi rosji, nowoczesne systemy obrony powietrznej.

 Serbia, która oficjalnie ubiega się o członkostwo w UE, uzupełnia swoje siły zbrojne rosyjską i chińską bronią, samolotami bojowymi, czołgami i innym sprzętem.

Na przejściach granicznych: Rawa Ruska, Krakowiec i Szeginie, duże kolejki.

Na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego obrońcy Ukrainy odparli cztery ataki wroga, zniszczyli 5 czołgów, 8 jednostek pancernych, 6 jednostek pojazdów i 8 systemów artylerii wroga.

W Chersoniu na polecenie okupantów zniszczono ukraiński pomnik.

Okupanci nie wahają przed wykorzystywaniem dzieci. W Charkowie nawiązali kontakt z nieletnim za pośrednictwem Telegramu i obiecali zapłacić, jeśli zdradzi pozycje Sił Zbrojnych Ukraine w mieście. Na szczęście do tego nie doszło, ale widać coraz bardziej, jacy Rosjanie są bezwzględni.

Władze Warszawy przejęły „Szpiegowo”, czyli osiedle przy ul. Sobieskiego 100 od lat nielegalnie przetrzymywane przez Rosję. W Warszawie jest jeszcze wiele takich nieruchomości, głównie na Mokotowie. Sprawa była „nie do rozwiązania” od dziesięcioleci, a po wybuchu wojny udało się ją załatwić w miesiąc.

12 kwietnia, wtorek. 48 dzień inwazji

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak poinformował, że Rosjanie do oblężonego Mariupola przywieźli mobilne krematoria, aby ukryć liczbę zabitych cywilów.

Jak podał mer Buczy pod Kijowem – Anatolij Fedoruk – od wycofania się z miasta wojsk rosyjskich odnaleziono już 403 ciała zamordowanych cywilów. Poszukiwania jednak nadal trwają.

Według ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej rosyjska armia wywiozła już ze wschodniej Ukrainy w głąb Rosji ponad 700 tys. cywilów. Każdego dnia Rosja ma wywozić ok. 20 tys. osób, Ukraińcy przebywają już w 35 regionach Rosji.

Japonia zamroziła aktywa 398 rosjan i 28 rosyjskich firm.

Ludmyła Denisowa poinformowała, że ​​około 25 dziewcząt i kobiet w wieku 14-24 lat zostało zgwałconych przez rosyjskie wojsko w piwnicy domu w Buczy. 9 z nich jest w ciąży.

Niektóre ciężarne uchodźczynie, szukające azylu w Polsce, odbijają się od ściany, i mimo bycia ofiarą gwałtu, nie mogą uzyskać legalnej aborcji. Pomaga im Aborcyjny Dream Team.

13 kwietnia, środa. Dzień czterdziesty dziewiąty.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że w kostnicach w Dnieprze leżą ciała ponad 1500 rosyjskich żołnierzy.

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła zawieszenie współpracy z Rosją w misjach księżycowych.

W Kijowie odbywa się konferencja prezydentów Ukrainy, Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Miał być też prezydent Niemiec, ale ponoć do Zełenskiego nie dotarła jego prośba o spotkanie. 

Chyba, że po prostu go nie zaproszono…