Wczoraj w Katowicach odbyła się konferencja prasowa na temat poziomu dialogu społecznego w Teleperformance oraz traktowania pracowników przez firmę. Konferencję zorganizował działający w firmie związek zawodowy „Razem Silniejsi”.
Pod siedzibą firmy przy ul. Roździeńskiego zgromadzili się pracownicy firmy i związkowcy. Na zaproszenie związku zawodowego przybył poseł partii Razem, Maciej Konieczny.
Dyskryminacja związkowców w Teleperformance
Wiceprzewodnicząca związku zawodowego Agnieszka Paterak poinformowała, że celem konferencji jest wyrażenie sprzeciwu wobec dyskryminowania działaczy związkowych. Przywołała przykład swojej osoby. Za organizowanie zatrudnionych i wspieranie ich w walce o godne traktowanie przez przełożonych i respektowanie praw pracowniczych została przez pracodawcę pozbawiona możliwości pracy zdalnej. I przeniesiona w trybie nagłym do warszawskiej siedziby firmy celem świadczenia stamtąd pracy stacjonarnie. W Warszawie jednak nie czekała na nią praca. Przez miesiąc zmuszono ją do przebywania w odizolowanym pomieszczeniu i nie przyznawano obowiązków służbowych. Zdaniem Agnieszki Paterak miało to na celu uniemożliwienie jej kontaktowania się z innymi pracownikami w celu utrudniania działalności związkowej.
Spór zbiorowy w Teleperformance
Wiceprzewodnicząca Kinga Nalej zwróciła uwagę, że pracodawca nie potrafi rozwiązać problemu braków kadrowych, w efekcie czego na niektórych projektach linie obcojęzyczne obsadza osobami nie znającymi danego języka obcego. Przypomniała też o trwającym od 1 marca sporze zbiorowym. Zarząd firmy nie tylko nadal odmawia przyznania pracownikom postulowanej podwyżki w wysokości 825,00 zł. brutto, ale posunął się nawet do odmowy podjęcia negocjacji ze związkiem. Nawet po interwencji mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Konieczny o sytuacji w Teleperformance
Poseł Maciej Konieczny zauważył, że obecność w firmie związków zawodowych, dialog społeczny, walka o stabilne, legalne zatrudnienie to w europejskim państwie demokratycznym powinna być norma. –
Wysyłanie związkowczyni na drugi koniec kraju do wykonywania fikcyjnych obowiązków, tylko po to,żeby się jej pozbyć, to jest patologia i prześladowanie związków zawodowych (…) To, że pracodawca nie jest gotów siąść do stołu i normalnie rozmawiać, to jest złamanie elementarnych standardów dialogu społecznego. Prześladowanie związków zawodowych powinno spotkać się z interwencją państwa (…) To, co się dzieje w Teleperformance to jest bezprawie.
Maciej Konieczny przypomniał, że partie Razem i Lewica złożyły projekt ustawy o przeciwdziałaniu zwalnianiu działaczy związkowych.
Przewodniczący związku zawodowego Martin Widera zapowiedział wytoczenie firmie Teleperformance kilku procesów. Między innymi o utrudnianie prowadzenia sporu zbiorowego, o dyskryminację działaczy związkowych i utrudnianie im prowadzenia działalności
Propozycja zmian w prawie pracy
Piotr Kret ze związku zawodowego Jedność Pracownicza mówił, że. koniecznym jest zmiana prawa pracy tak, żeby procesy w sądzie pracy trwały najwyżej trzy miesiące, a. pracodawca nie mógł w tym czasie zwolnić pracownika. Podkreślił też, że jego zdaniem walkę o prawa pracownicze trzeba zaostrzyć i przenieść na ulice, bo rolą związkowca jest walka bezpośrednia.
Obecnie w Sejmie złożony jest projekt ustawy o przeciwdziałaniu utrudnianiu prowadzenia działalności związkowej w miejscu pracy. Nad projektem pracowały wspólnie partie Razem i Lewica .wraz z przedstawicielami Solidarności, OPZZ, Inicjatywy Pracowniczej, Sierpień 80, Związku Zawodowego Pracowników mBanku oraz Związku Zawodowego Korporacja Pracowników. Celem postulowanych zmian.w prawie jest zagwarantowanie utrzymanie pracy przez działacza związkowego aż do wyroku sądu.w przypadku, gdy nieuczciwy pracodawca chce pozbyć się działacza związkowego poprzez nielegalne zwolnienie go z pracy. Projekt ustawy skierowano do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.