Dzisiaj nie tylko rocznica śmierci papieża, ale również dzień świadomości autyzmu.
Z tej okazji na wielu profilach poświęconych tej tematyce przypomina się, że autyzm to nie choroba. Zastanowiło mnie jednak, dlaczego symbolika tego dnia jest tak zróżnicowana.

Dlaczego symbole ukazane powyżej są uznawane za niewłaściwe?
W tej kwestii oświeciła mnie jedna z komentujących, za której zgodą publikuję wypowiedź.
Dzień świadomości autyzmu – jak okazać wsparcie, nie stygmatyzując?
Układając puzzle, dopasowujesz je. Tutaj autyzm w definicji tego puzzla oznacza niedopasowanie. Autyzm nie jest niedopasowaniem, bo autystą się po prostu jest i nie jest to choroba. Jest inne przetwarzanie pewnych rzeczy i jest to różnorodne jak u osób neurotypowych, ale nie oznacza bycia „innym”.
Kolor niebieski odnosi się do stereotypu, że autyzm przede wszystkim dotyczy chłopców. Co jak dziś wiemy nie jest prawdą, bo również mnóstwo dziewczynek i kobiet jest w spektrum. Różnica jest taka, że chłopcy w pewnym sensie mają łatwiej, ponieważ gdy mają fiksacje, rutynę, to dla innych jest okej.
Dziewczyny od dzieciństwa są musztrowane przez swoje „dziwactwa”, że uczą się lepiej ukrywać swoje odmienności. Na swoim przykładzie nie bujałam się przód-tył przy kimkolwiek od kiedy dostałam połajankę w domu. Do dziś układam miliony rozmów i własnych zachowań do sytuacji, które nigdy się nie wydarzą.
Popadanie w kłopoty, bo potrafiłam „za dużo” powiedzieć i nie rozumiałam, dlaczego ktoś się obraził i nawet o tym nie powiedział. Było tak mnóstwo razy w okresie szkolnym, większość koleżanek i kolegów rozumiała to jakby instynktownie, co wypada mówić, a co nie. Przeróżne tiki podczas skupienia lub rozdrażnienia jak bieganie w kółko, wiercenie się i tupanie- trzeba było to zamaskować w inny, nieświadomy sposób. Pamiętam, że nie mogłam się kręcić, bo zawsze dorośli na mnie za to krzyczeli. Przestałam, ale od tamtego czasu żuję nagminnie język, liczę raz po raz kostki palców u rąk albo zęby lub po prostu cokolwiek i jeszcze wiele innych, których nie robiłam przed zakazem od dorosłych.