Wojennym zwyczajem podaję podsumowanie z czwartego tygodnia. Tym razem niestety z poślizgiem, gdyż nie gromadziłam informacji na bieżąco. Z prostej przyczyny, byłam tym nadmiernie przytłoczona. Wiem, że poprzednie podsumowania były lepsze, to jest trochę na kolanie pisane, no ale cóż. Teraz już staram się sprawdzać newsy codziennie.

17 marca, czwartek, dzień 22.

KonfedeRussia organizuje konferencję “Tak dla pomocy, nie dla przywilejów”, ale nikt nie przychodzi.

Papież Franciszek widzi się z patriarchą Cyrylem, Tomasz Terlikowski komentuje i to, o dziwo, z sensem- że papież powinien potępić ruską agresję

Nestle zostaje w Rosji. Z tego powodu jego produkty są bojkotowane. Żegnajcie, płatki śniadaniowe z dzieciństwa!

Ma ruszyć ruska wersja Instagrama, bo prawdziwy Instagram nie jest tam już dostępny i rosyjskie influencerki nie mają się gdzie promować.

Zełenski przemawia w Bundestagu, krytykuje Niemcy za układy gospodarcze z rosja, opieszałość w nakładaniu sankcji i przyjmowaniu do Unii.

Z Zaporoża wyjechał konwój ewakuacyjny

Ekologiczna Inspekcja Państwowa stwierdziła, że ​​okupanci ukradli ukraińską wodę o wartości prawie 620 mln hrywien.

Rosyjscy okupanci uciekli i porzucili broń i sprzęt podczas starcia z żołnierzami 128. Oddzielnej Brygady Piechoty Górskiej Zakarpacia – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińscy obrońcy zdobyli takie trofea: BMP-1 i holowane działo przeciwpancerne MT-12 „Rapira”

Baszar Al Asad chce dostarczyć ruskim 40 000 wojaków, może syryjski reżim padnie?

W grudniu Polska przestanie kupować gaz od ruskich.

Ofiary śmiertelne w Czernihowie.

Sondaże pokazują: rosyjskie społeczeństwo w większości jest za Putlerem.

W całej Europie awaria, poważne utrudnienia w ruchu kolejowym.

Hakerzy przerwali transmisję meczu w Rosji i nadali film o wojnie.

18 marca, piątek, 23 dzień inwazji

Zniesione zostają wszelkie ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli między Rosją a Białorusią.

Zełenski nominowany do pokojowego nobla

Ukraina dostaje 300 mln euro od Unii.

Ponad 1300 osób pozostaje pod gruzami teatru w Mariupolu, udało się wyciągnąć 130.

55-letni Wasyl Sztefko poszedł na front bez dwóch nóg. Gdy rosja najechała Ukrainę, po prostu nie mógł zostać w domu. Mężczyzna stracił kończyny podczas zarabiania pieniędzy w rosji.

„Nie spałem przez dwa dni, kiedy zobaczyłem, co się dzieje. Przyznaję się teraz dowództwu, że skłamałem – powiedziałem, że mam tylko jedną protezę. Ludzie, którzy nie widzą moich protez, nawet nie domyślają się, że nie mam nóg” – mówi Wasyl. 

Uzgodniono 9 korytarzy humanitarnych.

Mołdawia  zażądała wycofania sił rosyjskich z Naddniestrza.

w Moskwie wiec POPARCIA dla wojny.

Coraz więcej osób bojkotuje Nestle.

Ukradziono wodę o wartości 20 mln euro.

19 marca, sobota, 24 dzień inwazji

Rozpoczyna się blokada na granicy z Białorusią

Rosjanie ostrzeliwują dom opieki w obw. ługańskim, 56 osób zginęło a 15 zostało rannych.

TVN organizuje koncert charytatywny, na którym śpiewa Amelia ze schronu. Zebrano 1,6 mln złotych. Dodatkowo grupa TVN Discovery przekazuje 350 000 złotych dla Polskiej Akcji Humanitarnej (dochód z biletów) oraz 850 000 złotych ze specjalnego bloku reklamowego.

Fundacja Flei Smrodek wciąż odpierdala. Ukrainkom, które uszły z życiem, uciekając przed wojną, funduje zdjęcia martwych płodów i pierdololo, że aborcja to największe zło ze wszystkich zeł. Nie wojna, nie ludobójstwo, nie okupacja, nie atakowanie obiektów cywilnych, tylko zwykły zabieg medyczny. Który, dodajmy, jest w Ukrainie dość powszechnym doświadczeniem- do 12 tygodnia można tam przerwać ciążę bez podania przyczyny, poza tym nie rządzi tam kościół katolicki. Inaczej niż w Polsce. Co ta stuknięta baba ma w tym swoim garnkowatym łbie, Bóg raczy wiedzieć.

 Ale to nie wszystko: babsztyl chce, by za informowanie o aborcji (na przykład rozdawanie ulotek ADT) szło się na dwa lata do kicia. Dodajmy, że pojawiają się doniesienia o zgwałconych uchodźczyniach. Utrudnianie im dostępu do aborcji to zwykłe skurwysyństwo.

20 marca, niedziela, 25 dzień inwazji

Powstaje kolejna legenda z tej wojny: Ruscy zabici pasztecikami. Ukraińska starsza pani poczęstowała swoich “wyzwolicieli” pasztecikami z tajemniczą zawartością, w wyniku czego ośmiu z nich strzeliło kopytami. 

Papież Franciszek w dalszym ciągu nie chce oficjalnie potępić Putlera. Rzuca tylko ogólnikami o tym, że na świecie powinien panować pokój. 

Trump odgraża się, że wróci do władzy.

Szwajcaria zakazuje transportu luksusowych artykułów do Rosji

Leroy Merlin nadal nie chce opuścić Rosji, dzięki czemu zdobywa “zaszczytny” przydomek: Leroy Kremlin. 

21 marca, poniedziałek, 26 dzień inwazji

Kolejny hakerski atak Anonymous, mający na celu informowanie o wojnie.

Zbombardowano centrum handlowe w Kijowie.

Białorusini, sprzeciwiający się Putlerowi i jego wąsatemu podnóżkowi, demontują tory kolejowe, by Ruscy nie mogli jeździć i transportować sprzętu.

Rosjanie ukradli kilkadziesiąt tysięcy ton ukraińskiego zboża.

W Użhorodzie zatrzymano grupę dywersyjną, która przygotowywała zbrodnie na terenie Ukrainy. Poseł Użhoroda Witalij Głagoła ogłosił także likwidację agenta FSB, który planował zamordować Zełenskiego.

Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy krytykuje państwo Izrael, Zełenski zresztą też.

Resistance Comitee (ukraińscy anarchiści) deklarują: jakkolwiek by nie oceniać NATO, walcząc przeciw Putinowi dbasz o dobre zmiany w całym świecie

Durex nie wycofa się z Rosji. Może i dobrze, niech się nie mnożą. Ale Rosjanie i tak masowo wykupują prezerwatywy.

22 marca, wtorek, 27 dzień inwazji

Joanna Senyszyn mówi:

PiS jeszcze w styczniu wspierał proputinowski sojusz Orbana, Le Pen i Salviniego, który miał rozbijać Unię. Putin pewnie by się tak nie rozbestwił, gdyby nie czuł silnego wsparcia części europejskich polityków.

Nic dodać, nic ująć!

Aleksiej Nawalny, lider rosyjskiej opozycji, skazany na 9 lat kolonii karnej.

Renault wznowiło produkcję w Moskwie, choć mieli się wycofać, i kręcą się jak w przerębli guano. Kolektyw Anonymous grozi hakerskim atakiem firmom pozostającym w Rosji.

NEXTA podaje: w Mariupolu zniszczono cztery rosyjskie czołgi i zestrzelono jeden samolot. Zestrzelono ponad 17 celów powietrznych wroga (6 samolotów, 5 dronów, 1 śmigłowiec i 5 pocisków manewrujących.)

W Pawłogradzie, w obwodzie dniepropietrowskim wojska rosyjskie uderzeniem rakietowym zniszczyły stację kolejową. 1 osoba nie żyje.

Rakieta samosterująca lecąca w kierunku Kropywnyckiego została dzisiaj zestrzelona przez ukraińskich żołnierzy.

23 marca, środa, 28 dzień inwazji

W rosji trwa ukryta mobilizacja w celu odrobienia strat w wojsku. Komisariaty wojskowe 

próbują zmusić do służby i do podpisania odpowiednich kontraktów przez byłych żołnierzy. 

Na terytorium Białorusi przedstawiciele sił opozycyjnych i zaniepokojeni obywatele, którzy potępiają pomoc rosji w inwazji na Ukrainę, częściowo uszkodzili połączenia kolejowe między Białorusią a Ukrainą. 

Jednocześnie, według zebranych informacji, w białorusi trwa aktywne przemieszczenie sprzętu wojskowego i gromadzenie się wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą.

Na niektórych kierunkach morale wroga zostały zniszczone. Podczas szturmu Mariupola w jednym z rosyjskich oddziałów specjalnych 

Mniej niż 10% personelu było gotowe do kontynuowania wojny, reszta personelu jest zabita, ranna, chora lub zdemoralizowana.

Wróg znowu ostrzelał Kijów – zniszczone zostały budynki w rejonie Światoszyńskim i Szewczenkiwskim

Pod ostrzałem znalazły się : centrum handlowe, domy i wieżowce. Ugaszono pożary, nie znaleziono ofiar. Uszkodzone zostały : teren centrum handlowego oraz 2 domy prywatne. 

Rejon szewczenkowski również  znalazł się rano pod ostrzałem. Na miejscu działają już ratownicy i medycy. W kilku domach prywatnych oraz w wieżowcach wybuchł pożar. 4 osoby zostały ranne. Trwa określanie  stanu ofiarach i zniszczeń.

Ukrpravda podaje:

Sytuacja w regionach z godz. 8:00, 28 marca.

📍Obwód kijowski

W nocy – kilka alarmów lotniczych w całym obwodzie. Walki w miejscowościach wzdłuż trasy żytomierskiej. Siły Zbrojne Ukrainy zdołały poprawić swoje pozycje w Irpeniu i wsi Moszczun. Wróg okopuje się i próbuje się przegrupować. W nocy wieś Jasnohorodka została ostrzelana z GRADów. Dane o ofiarach są wyjaśniane.

📍 Obwód czernihowski

Obrona Czernihowa. W nocy – 2 naloty na miasto, bombardowali miasto. Zbombardowano most przez Desnę, który był wykorzystywany przez transport ewakuacyjny i pomoc humanitarną. Informacje o innych zniszczeniach i ofiarach są obecnie wyjaśniane.

📍Obwód sumski

Noc była stosunkowo spokojna, z wyjątkiem gromady Trostianeckiej. W wyniku walk nadal wybuchły pożary. W nocy płonęły przedsiębiorstwa, orki nie pozwoliły Państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych ugasić pożaru.

📍Obwód żytomierski

Kilka alarmów wieczorem i w nocy. Nie zarejestrowano ostrzałów rakietowych.

📍 Obwód kirowohradzki

W rejonie Kirowohradu jest spokojnie, mimo że w ciągu doby było 7 alarmów lotniczych

📍 Obwód dnipropetrowski

Noc była stosunkowo spokojna. Wczoraj atak rakietowy zniszczył stację kolejową w Pawłohradzie. Jedna ofiara śmiertelna.

📍Obwód charkowski

W nocy ponownie nasiliły się ataki na dzielnice mieszkalne i historyczne centrum miasta. Siły Zbrojne odbiły próbę ataku rosjan śmigłowcami bojowymi K-52. Okupanci próbują zająć Izium, armia ukraińska nie traci pozycji i odbija atak. rosjanie strzelali do Łozowej, uderzenia były rakietowe. Co najmniej 8 osób zostało rannych, 20 domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

📍 Obwód zaporoski

Kilka razy w nocy był alarm lotniczy. Nie było eksplozji.

📍 Wołyń, Winnica, Zakarpacie, Obwód Chmielnicki, Tarnopol, Czerkasy, obwód lwowski, obwód połtawski, obwód rówieński, Czerniowce, Iwano-Frankiwsk, Odesa

Sytuacja jest spokojna

📍 Obwód ługański

Wszystkie miasta są ukraińskie, ale ostrzał trwa prawie nieprzerwanie. W Rubiżnym pali się przedsiębiorstwo i placówka oświatowa, w Łysyczańsku resztki paliwa w rafinerii. W wyniku ostrzału osiedli mieszkaniowych w Rubiżnem zginęło 3 osób, w tym 2 dzieci.

📍Obwód doniecki

Znaczna aktywizacja w Awdijiwce i Marijince. Siły Zbrojne utrzymują obronę. Awdijiwka: ostrzał miasta przez całą noc. Część miasta bez prądu. Obecnie brak informacji o ofiarach.

Wołnowacha jest okupowana. Mariupol przebywa w blokadzie. Do nalotów powietrznych i ostrzałów artyleryjskich dodane zostały ataki z morza i statków.  Ludzie pozostają w mieście. Wyjazd z miasta transportem osobistym jest bardzo niebezpieczny ze względu na ciągłe bombardowania.

📍 Obwód mykołajiwski

W nocy Mykołajiw znalazł się pod ostrzałem, włączył się alarm lotniczy. Doprecyzowano informacje o zniszczeniach. Alarm był również na w wielu innych miejscach obwodu. Rano sytuacja jest stabilna.

📍Obwód chersoński

Przez ostatnie dni na terenie obwodu chersońskiego sytuacja prawie się nie zmieniła, wciąż jest problem z zaopatrzeniem ludności w żywność, leki, benzynę. OAW również nadal otrzymuje doniesienia o minach lądowych.

Ponadto znika Siergiej Szojgu. Mówi się, że miał atak serca.