Kolejny tydzień wojny w Ukrainie, 23-19 czerwca 2022. Poprzednie dwa tygodnie tutaj.

23.06.2022

Trzy rakiety uderzyły w Mikołajew.

Napięta sytuacja w Chersoniu.

Rosyjscy okupanci tymczasowo zajęli dwie miejscowości w obwodzie ługańskim: Loskutiwkę oraz Raj-Oleksandriwkę

Do Ukrainy przybyły pierwsze amerykańskie systemy HIMARS. Dostarczono je w ramach pakietu pomocy od Stanów Zjednoczonych o wartości 700 milionów dolarów.

24.06.2022

W Melitopolu dochodzi do masowych porwań.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy porwano ponad 500 osób – powiedział mer Melitopola Iwan Fedrow, dodając, że masowe porwania zostały wznowione na terytorium okupowanym przez Rosję w zeszłym tygodniu.

Siły rosyjskie kradną zboże z silosów miasta.

Rosyjskie tankowce dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji

Ukraiński wywiad: Rosja planuje zamachy na Białorusi, by wciągnąć ją w wojnę.

25.06.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w wieczornym komunikacie wideo, że Ukraina „odbije w przyszłości wszystkie miasta, które zabrała jej Rosja”.

Atak rakietowy na północny zachód Ukrainy. Nie żyją 3 osoby

Co najmniej 3 osoby zginęły, a 4 zostały ranne wskutek ostrzału rakietowego na miasto Sarny w obwodzie rówieńskim, na północnym zachodzie Ukrainy – poinformował szef władz regionu Witalij Kowal.

Obiekty infrastruktury cywilnej w obwodzie rowieńskim na północnym zachodzie Ukrainy zostały ostrzelane w ataku rakietowym, który był prawdopodobnie przeprowadzony z terytorium Białorusi – poinformował szef władz obwodu Witalij Kowal.

Dwa rosyjskie śmigłowce ostrzelały wieś Krasnopol w obwodzie żytomierskim. Sześć pocisków zdołało zniszczyć najważniejsze budynki infrastruktury cywilnej: szpital, szkołę, bibliotekę i dom kultury. Następnie dwa drony ostrzelały obszar gminy.

26.06.2022.

Ostrzelanie Kijowa z samolotów. Jedna osoba zabita, pięć rannych. 

144 obrońców Ukrainy zostało zwolnionych z niewoli. Większość z nich jest poważnie ranna.

W prawie całej Ukrainie alarmy powietrzne.

27.06.2022, poniedziałek.

Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję i Białoruś.

Rosjanie próbują otoczyć Łysyczańsk;

Siły Zbrojne Ukrainy odparły ofensywę z południowego zachodu, ale od południa wojska rosyjskie najprawdopodobniej zajęły Wowczojariwkę i walczą w Werchniokamiance. Znajdują się na południe od rafinerii ropy naftowej w Łysyczańsku;

Armia ukraińska odparła próby ataku w rejonie Berestowa i Kłynowego

28.06.2022, wtorek

 W Chersoniu rosjanie przejmują banki, aby wydawać karty płacowe ludziom, którzy są zmuszani do pracy w przedsiębiorstwach nadal działających pod okupacją. Władze okupacyjne planują w ten sposób „wypełnić rosyjski budżet”.

Około 5:00 rosyjskie wojsko ostrzelało Mykołajiw – odgłosy wybuchów słychać było przez prawie 40 minut.

Wojska rosyjskie ostrzelały różne części obowdu sumskiego. W sumie rosjanie wystrzelili około 20 pocisków z helikopterów, oddali około 120 strzałów artyleryjskich i około 40 strzałów z granatników o napędzie rakietowym. Strzelali także z karabinów maszynowych i granatnika sztalugowego.

Ostrzał Oczakowa: zginęło dziecko, 4 osoby ranne

17 Ukraińców zostało zwolnionych z niewoli.

29.06.2022. Środa.

W Mykołajewie rosjanie ostrzelali wieżowiec mieszkalny, słychać było potężne eksplozje. Wskutek ostrzału 3 osoby zostały ranne, 2 nie żyją.

Ukraina odzyskała z niewoli 144 żołnierzy, w tym 95 obrońców Azowstalu. Według Centralnej Agencji Wywiadowczej większość zwolnionych było rannych.

 368 osób zostało wziętych do niewoli przez okupantów w obwodzie Zaporoskim.

Dziś w Mariupolu jest ostatni dzień, w którym rosyjscy okupanci rozdają pomoc humanitarną wszystkim mieszkańcom. Od 1 lipca pomoc otrzymają tylko ci, którzy nie są w stanie pracować.

„Jednocześnie jedyną dostępną pracą jest rozbiórka gruzu. Nawet tutaj okupanci mają tylko 900 miejsc pracy. To, jak inni mają przetrwać, pozostaje kwestią otwartą” – powiedział doradca mera Mariupola.

Okupant ponownie szturmuje Wyspę Węży. Bez powodzenia 🙂